KOPERNIKA DROGA DO GWIAZD - Doświadczalnia Kopernika
ZAJĘCIA REALIZOWANE NA DWÓCH POZIOMACH - POZIOM 2 (SZKOŁA PODSTAWOWA KL.IV-VIII), POZIOM 3 (SZKOŁY PONADPODSTAWOWE)
UWAGA - POZIOM NALEŻY WYBRAĆ W MOMENCIE REZERWACJI
Co widział Kopernik, gdy inni tylko patrzyli? Jak tłumaczył sobie regularny ruch planet, wzory kreślone przez wahadło, czy wędrówkę cienia? Doświadczalnia Kopernika, to unikatowe interaktywne eksponaty, gdzie w kołach zębatych uwięziony jest Układ Słoneczny. Lewitujące kulki zastępują planety. Lasery naśladują promienie Słońca albo zastępują rozbiegane światło świecy. Spójrz na ruch oczami Kopernika przy pomocy ultranowoczesnych narzędzi. Przekonaj się, że to co skomplikowane jest sumą rzeczy prostych. Zobacz razem z Kopernikiem, jak wiele zależy od punktu widzenia. Przyjdź do Obserwatorium i powtórz eksperymenty, które na zawsze zmieniły nasz sposób patrzenia na świat.
Część doświadczalna:
1) Wokół stołu alchemika - jak w wielkim kotle zamieszamy mgławicami i galaktykami. Kolorowe i bogate obrazy Kosmosu otworzą nasze umysły na piękno astronomii.
2) Przy machinie światów – tu w pełni docenimy odkrycie Kopernika, bo najlepiej pokaże z jakimi musiał mierzyć się problemami. Dowiemy się jak wyglądało niebo, które zawładnęło Kopernikiem. Odpowiedź jest w specjalnej maszynie, która naśladuje wędrówkę planet wokół Słońca, ale też Słońca wokół Ziemi. Za pomocą korbki każdy cofnie się do czasów, gdy ważyły się losy astronomii.
3) Niezwykłe figury matematyczne - kolejna maszyna porusza dwuramiennym wahadłem z umieszczonym na końcu laserem. Każdy wykona eksperyment, zmieniając dowolnie długość wahadła, a efekt pojawi się na światłoczułej powierzchni. Za każdym razem powstaną niezwykłe figury matematyczne, bo wyszły prosto z genialnego umysłu Kopernika.
4) Siły rządzące Układem słonecznym - do dyspozycji uczestników jest symulator przyciągania grawitacyjnego. Wykonując prosty eksperyment z kulkami wrzucanymi do studni potencjału, zrozumiemy dlaczego planety nieustannie krążą wokół Słońca.
5) Symulator wędrówki Słońca - urządzenie przeniesie nas z powrotem na Ziemię. Eksperymentując z ustawieniami suwaków, trafimy w dowolne miejsce od bieguna do równika oraz wywołamy dowolną porę dnia czy roku. Nasze mechaniczne Słońce automatycznie zareaguje na zmianę ustawień. Dzięki temu każdy sprawdzi, jak mocno zmienia się oświetlenie, długość dnia i nocy na naszej planecie. Zrozumie na czym polega dzień i noc polarna oraz przekona się, czy Słońcu zawsze towarzyszy cień.
6) Stół pełen zagadek - na koniec aktywujemy atrakcyjne gry, zagadki, układanki inspirowane Kopernikiem i Kosmosem, które rozwijają wyobraźnię oraz uczą współdziałania Dodatkowo do dyspozycji uczestników jest kiosk stereoskopowy z obrazami 3D kosmosu, ekran na którym opowiadamy historię tablicy słonecznej Kopernika z olsztyńskiego zamku oraz kilka urządzeń typu camera obscura do eksperymentowania z powstawaniem obrazu.
Zajęcia dla grup zorganizowanych. Wiek uczestników powyżej 10 lat. Minimalna liczba uczestników to 10, maksymalna 30. Zajęcia trwają godzinę i dzielą się na część doświadczalną i pogadankę na temat Kopernika. Zaczynają się o stałych godzinach: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00 i 15:30, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja poprzez e-mail lub telefonicznie 89 650-04-20 w celu odpowiedniego przygotowania sal i przydzielenia prowadzących. Prosimy o punktualne przybycie na miejsce.