Strona główna

Pokazy nieba

Ponoć rozmowa o pogodzie to ulubione zajęcie nudziarzy, Anglików i astronomów. Niestety o pogodę musimy się martwić, chociaż niebo zawsze czeka z ciekawymi tematami. Już od początku roku czeka nas cała seria interesujących zjawisk. Planety i Księżyc ustawią się w tak ciekawych konfiguracjach, że wymagają specjalnego omówienia w Planetarium podczas pokazów na żywo. Jedną z takich projekcji jest "Niebo dzisiejszej nocy". Po wprowadzeniu w temat pod sztucznym niebem Planetarium, szukajmy sami okazji, aby skierować wzrok ku niebu. Tym razem z pełną świadomością potęgi Kosmosu. A jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy astronoma, zapraszamy na wspólne oglądanie nieba w Obserwatorium Astronomicznym przy ul. Żołnierskiej 13. Tutaj powodzenie teleskopowych obserwacji zależy od pogody. Rok 2025 w astronomii zacznie się z przytupem, nie przegapmy żadnej okazji, aby wspólnie się o tym przekonać.

UWAGA! Pokazy nieba odbywają się przy bezmchmurnym niebie. Ograniczona ilość miejsc. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc pod numerem 89 650 04 40.

Zakup biletów w kasie Planetarium i Obserwatorium.

Ceny biletów: 20zł ulgowy, 25zł normalny

 

3-4 sierpnia 2025

GODZ. 20:30, 21:00, 21:30, 22:00

Skupimy się na obserwacji i poznawaniu Księżyca.

Na jego powierzchni dostrzec będzie można w połowie widoczne Morze Deszczów, a spośród kraterów wyróżnią się: wyrazisty Kopernik, Tycho z charakterystycznymi promieniami, ciemny Plato ze swoją grą cieni oraz Archimedes. Oświetlone będą także szczyty księżycowych gór – Apeniny, które pięknie odznaczają się na tle powierzchni Srebrnego Globu. Nie zabraknie również księżycowych „pereł” – dobrze widocznych, dużych skał lśniących w świetle Słońca. Księżyc to także świat cieni, szczególnie wzdłuż linii terminatora, która oddziela dzień od nocy.

Na niebie pojawić się mogą także Perseidy – meteory, które przelatują przez naszą atmosferę jako szybkie, świetliste ślady, widoczne gołym okiem.

 

Wystawa Ciemne Niebo w Ogrodzie Kopernika

Ogród Kopernika to miejsce gdzie edukacja ekologiczna i promocja zdrowego stylu życia połączy się z astronomią. Specjalnie przygotowana, plenerowa wystawa pokazuje zgubny wpływ nadmiernej ilości sztucznego światła na cały świat przyrody. Ciągle jesteśmy jej częścią i wiele zdobyczy cywilizacji obraca się przeciwko nam, gdy używamy ich wbrew naszej naturze. Eksponatami wystawy będą powszechnie stosowane źródła światła, a wśród nich znajdziemy proste rozwiązania, których celem jest w dużej mierze ochrona naszego zdrowia i zasobności naszych portfeli.

Zapraszamy!

Newsletter

zapisz się do newslettera