Strona główna

Pokazy nieba

Regularna pokazy odbywają się w okresie letnim.
Możliwa na nie jest jedynie rezerwacja telefoniczna (89 650 04 40) i odbywają się pod warunkiem bezchmurnej pogody.

W pogodne wieczory zapraszamy na wędrówkę po rozgwieżdżonym niebie. Jeśli jesteś ciekawy nocnego nieba i jego obserwacji to wieczorne pokazy nieba są właśnie dla Ciebie.

Jeśli czułeś się zagubiony wśród mrowia gwiazd, to dobrze, że do nas trafiłeś. Pomożemy Ci określić strony świata i nauczymy rozpoznawać najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory. Wiele z nich ma swoje korzenie w czasach starożytnych i często związane są z nimi fascynujące historie. O królowej Kasjopei, królu Cefeuszu, ich córce Andromedzie i dzielnym Perseuszu opowiadają znane nam greckie mity. Na niebie znajdziemy też wielu innych bohaterów dawnej mitologii: pięknego myśliwego Oriona, bliźniaków Kastora i Polluksa, czy mocarnego Herkulesa. A w każdym z nich znajdują się ciekawe obiekty bliskiego i dalekiego Kosmosu: gwiazdy podwójne i wielokrotne, stare i młode gromady gwiazd i te najdalsze gwiezdne wyspy - galaktyki.  Rozległe chmury świecących gazów, to miejsca gdzie rodzą się gwiazdy, a także pozostałości po spektakularnej śmierci niektórych z nich. A wśród nich ozdoby każdego wieczoru: Księżyc i planety. Oglądając te obiekty przez teleskop możemy je poznać bliżej, a ich obrazy pozostaną na długo w Waszej pamięci.

Jeśli jeszcze nie widziałeś na niebie jednego ze sztucznych satelitów to zaręczamy, że podczas naszego prawie godzinnego spotkania zobaczysz ich co najmniej kilka. Przy dużym szczęściu może uda się zaobserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną, której przelot, jest wspaniałą ozdobą nocnego nieba.

Nasze wieczorne pokazy rozgwieżdżonego nieba mogą się odbywać tylko przy pogodnym niebie. Zachmurzone czy zamglone niebo uniemożliwia przeprowadzenie pokazu. Zatem, zanim wybierzecie się do nas, sprawdźcie czy niebo jest bezchmurne. W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny. Dyżurny astronom poinformuje czy pokazy się odbędą.

 

 

 

Newsletter

zapisz się do newslettera