O nas
Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna. Po renowacji w 2008 roku budynek został laureatem konkursu Zabytek Zadbany – ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na kolejnych piętrach wieży można zapoznać się z kolekcją meteorytów, rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Zainstalowana w budynku winda udostępnia Obserwatorium Astronomiczne także dla osób z niepełnosprawnością.
Z początkiem roku 2024 wystawy na poszczególnych piętrach Obserwatorium zyskały nową aranżację. Było to możliwe dzięki funduszom pozyskanym w ramach projektu „Śladami Mikołaja Kopernika”.
Zwiedzanie
Rozpoczynamy od II piętra, na którym znajduje się Gabinet Materii Kosmicznej. Na Ziemię spadają meteoryty – odłupane w wyniku zderzeń, fragmenty skalistych planet, planetoid i komet, które zderzyły się z naszą planetą i udało się im przetrwać lot przez ziemską atmosferę. Analiza składu tych nieziemskich skał pozwala poznać budowę niektórych ciał Układu Słonecznego lepiej, niż obserwacje przez teleskopy. Wyjątkowym eksponatem są okruchy skał księżycowych przywiezione na Ziemię przez załogę misji Apollo 11, pierwszej w historii ludzkości załogowej wyprawy na Księżyc. Na wystawie obejrzymy fragmenty skał z Księżyca, Marsa oraz Westy i innych planetoid.
Następnie zmierzamy na V piętro, gdzie zobaczymy wystawę przekrojową przez nowożytną astronomię, którą datujemy od czasów Kopernika. Dzięki polskiemu uczonemu, Kosmos przestał być uważany za nadprzyrodzony. Z czasem astronomia zaczęła korzystać z wielkich osiągnięć fizyki i techniki, takich jak przedstawione na wystawie teleskopy, zegary i spektroskopy. Zabytkowe i współczesne urządzenia, zestawione razem z wiernymi rekonstrukcjami przyrządów Kopernika, najlepiej pokazują jak rozwinęły się badania Kosmosu w ciągu ostatnich 500 lat.
Po pokonaniu 147 stopni, na samym szczycie Obserwatorium Astronomicznego znajduje się kopuła obserwacyjna skrywająca w swoim wnętrzu teleskop - refraktor o średnicy obiektywu 15 cm i ogniskowej 2.5 m pracujący w układzie Coude, za pomocą którego prezentujemy aktywność w fotosferze Słońca w postaci występujących okresowo plam i pochodni. Po wyjściu spod kopuły udajemy się na taras widokowy, skąd roztacza się panorama Olsztyna, piękna zarówno w dzień jak i nocą.