Strona główna

Konkursy i Turnieje

Konkurs "PORTRET PLANETOIDY LUB KOMETY"

 

 

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Portret planetoidy lub komety”.
30 czerwca jest Międzynarodowy Dzień Planetoid ustanowiony 5 lat temu przez ONZ, ponieważ 103 lata temu tegoż dnia uderzył w Ziemię fragment planetoidy lub komety, który spowodował zniszczenie dużego obszaru syberyjskiej tajgi nad rzeką Podkamienną Tunguzką. Z tej okazji Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne ogłasza konkurs na portret planetoidy lub komety. Do sportretowania wybraliśmy obiekty, których wygląd znamy dzięki sondom kosmicznym:

 

- 4 komety:
81P/Wild 2 5,5 x 4,0 x 3,3 km, 67P/Churyumov-Gerasimenko 5 x 3 km, 103P/Hartley 2 2,2 x 0,5 km,  
9P/Tempel 1 7,6 x 4,9 km,
- 10 planetoid:
4 Westa 525 km, 21 Lutetia 98 km, 253 Mathilde 53 km, 243 Ida i Dactyl 31 km i 1,4 km, 433 Eros 17 km, 951 Gaspra 12 km, 4179 Toutatis 2,5 km, 162173 Ryugu 0,89 km, 101955 Bennu 0,53 km, 25143 Itokawa 0,32 km.


Ich zdjęcia można znaleźć wprowadzając nazwę komety lub planetoidy do wyszukiwarki. Dla ułatwienia pokazujemy wybrane zdjęcia na naszej stronie, ale można wykorzystać też inne. Portrety mogą być indywidualne, albo grupowe (2 lub więcej obiektów z zachowaniem względnych rozmiarów). Prace wykonane dowolną techniką prosimy przynieść lub przesłać do naszego planetarium (Al. Piłsudskiego 38, 10-450 Olsztyn) do dnia 23 czerwca bieżącego roku. Najładniejsze zostaną pokazane na wystawie, której otwarcie nastąpi 30 czerwca z udziałem autorów wystawionych prac.

 

4 Westa

21 Lutetia

243 Ida

253 Mathilde

433 Eros

951 Gaspra

4179 Toutatis

25143 Itokawa

101955 Bennu

162173 Ryugu

kometa 9P Tempel 1

kometa 67P Churyumov-Gerasimenko

kometa 81P Wild 2

kometa 103P Hartley 2

 

REGULAMIN KONKURSU

Karta zgłoszenia uczestnictwa - konkurs na portret planetoidy lub komety

Karta zgłoszenia uczestnictwa osoby niepełnoletniej - konkurs na portret planetoidy lub komety

 

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

 

 

Konkurs plastyczny pt. "Moja przygoda na Marsa" skierowany do olsztyńskich przedszkolaków został rozstrzygnięty. Dziękujemy za wszystkie prace. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 czerwca 2021r. w Olsztyńskim Planetarium.

Oto laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
• kategoria indywidualna 3-⁠⁠4 lata:
I miejsce – Maria Piotrowska, Przedszkole Miejskie nr 6
II miejsce – Ewa Fil, Przedszkole Miejskie nr 6
III miejsce – Weronika Lipert, Przedszkole Miejskie nr 6

• kategoria indywidualna 5-⁠⁠6 lat:
I miejsce – Maria Płoska, Niepubliczne Przedszkole im. Świętej Rodziny
II miejsce – Emilia Dziekońska, Przedszkole Miejskie nr 1
III miejsce – Mikołaj Koczara, Przedszkole Miejskie nr 40

• kategoria rodzinna:
I miejsce – Krzysztof i Rozalia Janik, Niepubliczne Przedszkole Junior Academy
II miejsce – Kaja Kostka, Przedszkole Miejskie nr 21
III miejsce – Katarzyna Gross, Przedszkole Miejskie nr 13

• kategoria drużynowa:
I miejsce – 5-⁠⁠latki, Niepubliczne Przedszkole im. Świętej Rodziny
II miejsce – Jeżyki, Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Pasikonik
III miejsce – Busy Bees, Niepubliczne Przedszkole Junior Academy

 

Co roku w okresie wiosennym Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne  organizuje konkurs plastyczny skierowany do olsztyńskich przedszkolaków, ich rodziców oraz wychowawców. Tematyka konkursu związana jest oczywiście z astronomią . W roku 2019 temat brzmiał „Druga strona Księżyca”.  Wykorzystując dostępną wiedzę oraz swoją wyobraźnię dzieci tworzyły własny obraz niewidocznej strony Księżyca. Spośród wszystkich otrzymanych prac przyznano I, II i III miejsce w każdej kategorii. Uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród odbywa się po kopułą Olsztyńskiego Planetarium.

 

Wojewódzki Turniej Astronomiczny

Co roku Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne organizuje Wojewódzki Turniej Astronomiczny. Jest to turniej jednodniowy, w którym biorą udział trzyosobowe drużyny uczniowskie z szkół średnich z całego województwa Warmińsko Mazurskiego. Składa się on z dwóch etapów: eliminacji, w trakcie których uczestnicy rozwiązują test jednokrotnego wyboru oraz finał, do którego kwalifikują się trzy najlepsze drużyny, odbywający się na zasadzie quizu. Turniej ten zazwyczaj odbywa się wiosną – na przełomie marca/kwietnia. Zwycięzcy nagradzani są nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez OPiOA oraz sponsorów.


Poniżej znajduje się aktualny oraz archiwalne regulaminy:
linki

 

Wojewódzki Młodzieżowy konkurs Astronomiczny - WMSA

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA REFERAT Z ZAKRESU ASTRONOMII I ASTRONAUTYKI

Jak co roku zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych i ostatnich klas szkół podstawowych do udziału w konkursie na referat z zakresu astronomii i astronautyki oraz Wojewódzkim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym. Będzie to już 47 edycja konkursu, a 37 na poziomie ogólnopolskim. Patronat merytoryczny nad przebiegiem konkursu i seminarium sprawują Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Terminy i adresy oraz sposób przeprowadzenia konkursu w związku z sytuacją COVID-19, znajdziecie Państwo w załączonym regulaminie konkursu.

W razie pytań, proszę o kontakt na adres mailowy: lub o kontakt telefoniczny: 602 829 590.

Ponadto WMSA pełni rolę eliminacji do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego, które odbywa się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu – więcej na temat OMSA znajduje się pod następujacym linkiem 

Poniżej znajduje się aktualny oraz archiwalne regulaminy WMSA:
Regulamin

Newsletter

zapisz się do newslettera