Strona główna

Zaplanuj wizytę

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna.

Zaplanuj wizytę

Godziny otwarcia


Obserwatorium jest otwarte od poniedziałku do soboty:
    a. na pół godziny przed pierwszym zwiedzaniem OA;
    b. na pół godziny przed pierwszym pokazem nocnego nieba.
Zastrzega się możliwość zamknięcia Obserwatorium w inne dni i godziny niż określone powyżej. Szczegółowe informacje dotyczące dni oraz godzin otwarcia Obserwatorium oraz ich zmiany podawane są do wiadomości publicznej na stronie internetowej www.planetarium.olsztyn.pl oraz w kasie Obserwatorium.
Zastrzega się prawo do nieudostępniania Tarasu Widokowego odwiedzającym w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak do nas dojechać?


Wejście do budynku Obserwatorium Astronomicznego znajduje się od strony ul. Żołnierskiej.
 

Autobusem / tramwajem

Najprostszym sposobem dojechania do Obserwatorium Astronomicznego jest skorzystanie z dowolnego autobusu lub tramwaju obsługującego przystanek „Szpital wojewódzki”. Przystanki autobusowe znajdują się na ul. Żołnierskiej i dojeżdżają tam autobusy: 105, 107, 111, 116, 117, natomiast przystanek tramwajowy zlokalizowany jest na ul. Mazowieckiego i dojeżdżają tam tramwaje: 1, 2 i 3.
W odległości kilku minut spacerem od Obserwatorium na ul. Piłsudskiego znajduje się przystanek „Planetarium”. Dojeżdżają do niego autobusy: 106, 113, 117, 128 oraz tramwaje: 4 i 5.

Samochodem

Parking udostępniony jest na na terenie Zespołu Szkół Budowlanych, tuż obok wieży. Wjazd ul. Żołnierską kierując się od ul.Mazowieckiego. Kolejny duży parking znajduje się na Placu Solidarności, naprzeciwko budynku Planetarium (MAPA). Stamtąd dojście pieszo zajmie niecałe 10min.

Autokarem

Obserwatorium Astronomiczne nie oferuje miejsc parkingowych dla autokarów. Najbliższy parking dla autokarów znajduje się w zatoczce przy budynku Olsztyńskiego Planetarium, wzdłuż Al. J. Piłsudskiego. Jeśli jednak brakuje miejsca na autokar - po wysadzeniu wycieczki lub grupy należy odjechać i skorzystać z miejsc wyznaczonych. Najbliższe parkingi dla autokarów to:
ul. Piłsudskiego 69 a przy stadionie STOMIL, własność OSiR w Olsztynie;
ul. Knosały 5, przy Hotelu Wileńskim;
ul. Piłsudskiego 44, przy Hali Urania.

Bilety


Bilety wstępu do Obserwatorium są dostępne:

a. w kasie Obserwatorium z możliwością zakupu biletów w przedsprzedaży dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych; kasa Obserwatorium czynna jest na pół godziny przed pierwszym zwiedzaniem OA oraz na pół godziny przed pierwszym pokazem nocnego nieba;

b. w formie rezerwacji telefonicznej, dostępnej pod numerem telefonu: 89 650-04-40 i 89 650-04-20;

c. w formie rezerwacji online, dostępnej na stronie internetowej www.planetarium.olsztyn.pl.

d. w formie zakupu online, możliwego poprzez witrynę internetową www.planetarium.olsztyn.pl.
Na blankietach biletów wskazana jest data i godzina wejścia do Obserwatorium. 

Zwroty biletów


Zwroty biletów są możliwe tylko w przypadku braku możliwości przeprowadzenia pokazu.
Obserwatorium bez barier
Obserwatorium Astronomiczne dokłada wszelkich starań, aby osobom z niepełnosprawnościami zapewnić jak najlepsze warunki do korzystania z budynku i swojej oferty. Budynek wyposażony jest w windę oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na poszczególne piętra Obserwatorium oraz na Taras Widokowy można wjechać windą.

Zaplanuj wizytę

Newsletter

zapisz się do newslettera