Planetarium

Planetarium w Olsztynie jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie Planetarium odbyło się 19 lutego 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Gmach planetarium zaprojektował Ludomir Gosławski. Kolorową kompozycję, składającą się z 205 płytek, znajdującą się na wschodniej ścianie atrium oraz portret Mikołaja Kopernika wiszący w holu, wykonał artysta plastyk Stefan Knapp z Londynu. W holu znajduje się malowidło ścienne Zygmunta Drońskiego przedstawiające Koński Łeb, ciemny obłok pyłowy z gwiazdozbioru Oriona.

 

Główną formą działalności Planetarium są programy astronomiczne. Corocznie ogląda je kilkadziesiąt tysięcy widzów. Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostają w pamięci widza. Młodzieży szkół podstawowych i średnich Planetarium oferuje projekcje dydaktyczne. Dla osób bardziej zainteresowanych astronomią organizowane są odczyty, które wygłaszają specjaliści z polskich ośrodków naukowych.

 

 

 

Tematyka odczytów dotyczy wybranych zagadnień związanych z astronomią, astronautyką oraz historią astronomii i nauk pokrewnych. W Planetarium znajduje się specjalistyczna biblioteka, licząca kilka tysięcy woluminów oraz kilkadziesiąt tytułów czasopism, głównie z zakresu astronomii, astronautyki i dyscyplin pokrewnych.

 

Na przełomie 2011/2012 Planetarium wzbogadziło się o nowy cyfrowy system projekcyjny DigitalSky 2 umożliwiajacy wyświetlanie projekcji astronomicznych w technologii FullDome.