Strona główna

Niebo nad nami

Seans prowadzony przez astronoma na żywo

Niebo nad nami

Wiek: 10+

Czas trwania: 45min

 

Szanowni Państwo
Wprowadziliśmy do repertuaru planetarium dwa rodzaje pokazów prowadzonych przez astronoma na żywo. Jeden z pokazów prezentuje aktualny widok wieczornego nieba i informujące o ciekawych zjawiskach astronomicznych, drugi jest niecodzienną podróżą przez Układ Słoneczny, podczas której odwiedzamy poszczególne planety, ich księżyce i pasy asteroidów. Pokazy te cieszą się powodzeniem publiczności szczególnie w okresie zagrożenia chorobą Covid – 19, gdy nie możemy zaprosić Państwa na wieczorny pokaz nieba w Obserwatorium Astronomicznym. Po zakończeniu seansu w Planetarium zachęcamy Państwa do rozmowy z prowadzącym, wymiany opinii, uwag i zadawania pytań. Mamy nadzieję, że kameralna atmosfera sali projekcyjnej ułatwi Państwu bezpośredni kontakt z prowadzącym pokaz astronomem.  

 

Już od niepamiętnych czasów ludzie spoglądali w nocne niebo, zastanawiając się co tak naprawdę widzą: rozgrzane węgle? A może rozlane mleko?

Z biegiem lat nasza wiedza na temat widocznych nocą nad naszymi głowami obiektów znacznie rozwinęła się - odkryliśmy odległe układy planetarne, mgławice czy nawet całe galaktyki. Niestety rozwój cywilizacji ma swoją cenę - mało zostało nam miejsc, gdzie można oglądać niebo, które nie zostało zanieczyszczone sztucznym oświetleniem. Szczęśliwie Warmia, kraina w której znajduje się Olsztyn, pełna jest lasów i jezior, gdzie zgiełk oraz światła miejskie jeszcze nie dotarły, a gdzie przy okazji wakacji możemy podziwiać nieboskłon w pełnej jego krasie. W ramach pokazu "Niebo nad nami" astronom opowie Państwu co można danego wieczoru zobaczyć nad naszymi głowami. Pokazy te, będą odbywać się na żywo przy wykorzystaniu aparatury cyfrowego planetarium i zapraszamy na nie wszystkich, bez względu na wiek.

Newsletter

zapisz się do newslettera