Strona główna

Kosmos 3d - Ferie w Planetarium i Obserwatorium

Kosmos 3d - Ferie w Planetarium i Obserwatorium

Ferie w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym
Kosmos 3D
27.01 – 07.02.2025

🌟 Zapraszamy na ferie pełne kosmicznych wrażeń w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym! 🌌

Zima to idealny czas, by wyruszyć w gwiezdną podróż i odkrywać tajemnice kosmosu. Podczas ferii przygotowaliśmy niezwykłe atrakcje dla młodych odkrywców – od zajęć edukacyjnych w Obserwatorium po projekcje na żywo w Planetarium. Każdy dzień to nowa przygoda, pełna kreatywności, wiedzy i zabawy.

🚀 Zajęcia dla dzieci – budujemy modele, odkrywamy kosmiczne zjawiska i bawimy się nauką w najciekawszy sposób.
✨ Seanse w Planetarium – wciągające projekcje przeniosą Was w świat gwiazd i planet.

Rezerwujcie miejsca i dołączcie do nas, by wspólnie przeżyć niezapomniane chwile pod gwiezdnym niebem. Czekamy na Was! 💫

Poniżej program ferii:

PROGRAM:

🌟 PLANETARIUM - projekcje na żywo:

13:00 – Świat ułamkowych wymiarów

16:00 – Sondujemy Układ Słoneczny

Bilety na projekcje: ulgowy 20 zł, normalny 25 zł

 

🌟 OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE – zajęcia dla dzieci:

 
  Godz. 11:00 ( dzieci 6-10 lat ) Godz. 12:30 ( dzieci 10+ )
PONIEDZIAŁEK 27.01 / 03.02 Gwiazdozbiory 3D Origami 3D
WTOREK 28.01 / 04.02 Kosmiczne wielkości Jak działa teleskop
ŚRODA 29.01 / 05.02 Przybysz z Kosmosu

W labiryncie światła

CZWARTEK 30.01 / 06.02 Lot w przestworza Sonda kosmiczna
PIĄTEK 31.01 / 07.02 W kosmicznej przestrzeni Habitat marsjański


Bilety na zajęcia: 20 zł
UWAGA! Maksymalna liczba uczestników na zajęciach - 16 osób. Rezerwacja miejsc na zajęcia w Obserwatorium pod numerami 89 650 04 40 lub 89 650 04 20. Nie przyjmujemy rezerwacji dla grup zorganizowanych.

 

OPISY ZAJĘĆ:

  • 27.01, 03.02 – poniedziałek

11:00 Gwiazdozbiory 3D (wiek 6-10 lat)
Gwiazdy na nocnym niebie tworzą charakterystyczne wzory, które od wieków fascynują ludzi. Te wzory to gwiazdozbiory. Podczas zajęć poznamy kilka najbardziej rozpoznawalnych konstelacji i dowiemy się, dlaczego ludzie widzieli w nich różne postacie. Zbudujemy modele trójwymiarowe tych konstelacji, a następnie damy upust naszej kreatywności i stworzymy własne, unikalne gwiazdozbiory.

12:30 – Origami 3D (wiek 10+)
Origami 3D czyli składanie papieru w formy geometryczne. Oprócz tradycyjnego origami warto poznać jego nowoczesne ujęcie. Z jednego kawałka papieru można złożyć tradycyjnego łabędzia. Gdy wykorzystamy technikę modułową to w prosty sposób możemy stworzyć niezwykłe kształty, np. gwiazdy, oktaedry, sześciany, np. czy przydatny do survivalu  pojemnik do wody. I takie niezwykłe formy będziemy tworzyć na zajęciach.

  • 28.01, 04.02 – wtorek

11:00 Kosmiczne wielkości (wiek 6-10 lat)
Czy wiecie, która planeta jest największa, a która najmniejsza? Jak duże jest Słońce w porównaniu z Ziemią? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na naszych zajęciach. Wyruszymy w kosmiczną podróż i poznamy nasz Układ Słoneczny. Zbudujemy makietę Układu Słonecznego, zachowując odpowiednie proporcje, by zobaczyć, jak ogromne są różnice w rozmiarach planet. To będzie nie tylko świetna zabawa, ale także okazja, by lepiej zrozumieć, jak działa nasz kosmiczny dom.

12:30 – Jak działa teleskop (wiek 10+)
Z czego składa się każdy teleskop? Jak powstają obrazy dalekich obiektów kosmicznych? Dlaczego jedne teleskopy mają soczewki, a inne używają zwierciadeł? Dlaczego te najlepsze muszą być takie duże? Będziesz miał okazję zbudować prawdziwy teleskop i sprawdzić jego działanie.

  • 29.01, 05.02 – środa

11:00 Przybysz z Kosmosu (wiek 6-10 lat)
Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają kosmici? Czy mają wielkie oczy, długie macki, a może skrzydła? A może są zupełnie inni niż sobie wyobrażamy? Podczas naszych zajęć wyruszymy w kosmiczną podróż, by odkryć, jak warunki panujące na różnych planetach mogły wpłynąć na wygląd i umiejętności obcych istot. Każdy z Was stworzy swojego własnego, unikalnego kosmitę, który będzie miał zupełnie inne cechy niż mieszkańcy Ziemi!

12:30 – W labiryncie światła (wiek 10+)
Uwaga! Światło! Akcja! Cisza na planie, a rekwizyty przygotowane. Mamy lustra, szkiełka, soczewki, całą masę dodatków i oczywiście naszego bohatera, czyli światło lasera. Czeka go niezła przeprawa, ale to my wymyślamy scenariusz. Budujemy labirynty pamiętając o prawach optyki. Oceniamy i mierzymy, by ostatecznie trafić w cel! Potem kolejne zadanie, czyli co? Kamera! Każdy zbuduje prostą kamerę, utrwali obraz w sposób, który dawniej uważano za magiczny. A to znowu zadziała optyka! Bez optyki nie ma astronomii, obserwacji i ostatecznie tylu pięknych zdjęć Kosmosu.  

  • 30.01, 06.02 – czwartek

11:00 Lot w przestworza (wiek 6-10 lat)
Na tych zajęciach stworzymy maszynę, która przeniesie nas w odległe galaktyki. Puścimy wodze fantazji, by wybrać się w podróż do gwiazd. Każdy pomysł będzie na wagę złota. A wszystko po to, by zobaczyć miejsce, gdzie panuje całkowita ciemność przerywana jedynie blaskiem odległych gwiazd i planet.

12:30 – Sonda kosmiczna (wiek 10+)
Podczas zajęć dzieci będą miały okazję stworzyć model sondy kosmicznej, korzystając z materiałów z recyklingu oraz elementów wydrukowanych w 3D. Uczestnicy dowiedzą się o technologiach i rozwiązaniach inżynieryjnych wykorzystywanych w prawdziwych misjach kosmicznych, a także o ograniczeniach i wyzwaniach, z jakimi mierzą się naukowcy podczas planowania wypraw kosmicznych. Na zakończenie uczestnicy zaprezentują swoje modele oraz opowiedzą o funkcjach, które pełnią ich sondy.

  • 31.01, 07.02 – piątek

11:00 – W kosmicznej przestrzeni (wiek 6-10 lat)
Nieskończony, tajemniczy i zachwycający - taki jest kosmos, a w nim pełno gwiazd, planet, galaktyk i innych ciał niebieskich. Aby poznać to miejsce zbudujemy bazę. Będzie ona dla nas domem, schronieniem, w którym nie tylko przetrwamy, ale także będziemy mogli rozwijać się, uczyć i cieszyć się życiem.

12:30 – Habitat marsjański (wiek 10+)
W tych zajęciach uczestnicy będą pracować w grupach, aby zgłębić wyzwania, przed którymi staną pierwsi koloniści Marsa. Dzięki wykorzystaniu elementów wydrukowanych w 3D, dzieci będą mogły stworzyć własne modele habitatów, które zapewnią odpowiednie warunki do życia na Czerwonej Planecie. Zajęcia obejmą również budowę habitatów na makiecie powierzchni Marsa, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć trudności związane z kolonizacją, takie jak ekstremalne warunki atmosferyczne, dostęp do wody oraz ochronę przed promieniowaniem.

 

Newsletter

zapisz się do newslettera