Strona główna

Zimowe Ferie 2022

Ferie 2022

Zimowe Ferie 2022

Serdecznie zapraszamy na ferie w Olsztyńskim Planetarium! Od 24.01 ruszamy z atrakcjami dla młodszych i starszych  Zapraszamy na pokazy oraz warsztaty! Poniżej znajduje się szczegółowy harmonogram zajęć. Rezerwacji można dokonać telefonicznie (+48 89 650 04 20), mailowo ( ) bądź przez naszą stronę www (www.planetarium.olsztyn.pl). Na wszystkie zajęcia objęte poniższym harmonogramem obowiązuje jedna cena: 10 zł/osoba.

Opisy warsztatów oraz pokazów:


Podróż przez Kosmos / 6+ lat
Poznajemy obszar Kosmosu będący pod grawitacyjnym wpływem Słońca, przeciętnej gwiazdy stabilnie świecącej żółtym blaskiem od niemal 5 mld lat. Poznajemy planety najważniejsze obok Słońca obiekty Układu Słonecznego: grupę skalnych, gazowych i lodowych światów poruszających się po eliptycznych orbitach dookoła naszej gwiazdy. Oglądamy także z bliska księżyce planet i inne drobne ciała Układu Słonecznego.  Następnie odlatujemy poza nasze najbliższe sąsiedztwo, odkrywając jak daleko sięgają granice oddziaływań naszego Słońca, a w dalszej kolejności by spojrzeć na majestatyczny taniec innych gwiazd, powolny obrót  Drogi Mlecznej oraz na nieskończoność Wszechświata.

Wędrówka po dzisiejszym niebie / 6+ lat
Już od niepamiętnych czasów ludzie spoglądali w nocne niebo, zastanawiając się co tak na prawdę widzą: rozgrzane węgle? A może rozlane na niebie mleko? Z biegiem lat nasza wiedza na temat widocznych nocą nad naszymi głowami obiektów znacznie rozwinęła się - odkryliśmy odległe układy planetarne, mgławice czy nawet całe galaktyki. Niestety rozwój cywilizacji ma swoją cenę - mało zostało nam miejsc gdzie można oglądać niebo, które nie zostało zanieczyszczone sztucznym oświetleniem. Szczęśliwie Warmia, kraina na której znajduje się Olsztyn, pełna jest lasów i jezior, gdzie zgiełk oraz światła miejskie jeszcze nie dotarły, a gdzie przy okazji ferii zimowych możemy podziwiać nieboskłon w pełnej jego krasie. W ramach pokazu "Wędrówka po dzisiejszym niebie" astronom opowie Państwu co można danego wieczoru zobaczyć nad naszymi głowami. Pokazy te będą się odbywać na żywo przy wykorzystaniu aparatury cyfrowego planetarium i zapraszamy na nie wszystkich, bez względu na wiek.


Całoroczny Kalendarzyk Astronomiczny / 10+ lat
Jak co roku, o tej porze zapraszamy Państwa do Planetarium na Kalendarz Astronomiczny na 2022 rok. Dzięki aparaturze planetarium prześledzimy zjawiska astronomiczne, które będzie można obserwować na niebie. Miedzy innymi spróbujemy policzyć ile będzie księżycowych pełni oraz gdzie i kiedy pojawią się planety na niebie. Opowiemy też o kilku rocznicach związanych z wybitnymi postaciami ze świata astronomii i fizyki


Tajemnice papieru / 6-10 lat

Zwykła karta papieru kryje w sobie sporo tajemnic. W trakcie zajęć dzieci wykonają kilka eksperymentów, które pozwolą im poznać właściwości papieru oraz przekonają się, że papier potrafi być bardzo wytrzymały.

Oszukać oko – iluzje optyczne / 6-10 lat

Nasz wzrok nie jest zmysłem idealnym i można go oszukać. Na zajęciach dzieci doświadczając różnych iluzji optycznych, dowiedzą się czym jest złudzenie optyczne  i jak powstaje. Wykonają  także dwie zabawki optyczne – taumatrop oraz „kolorowego kręciołka”.

Niebo pełne gwiazd / 6-10 lat

W bezchmurną noc możemy zobaczyć na niebie setki gwiazd, które tworzą gwiazdozbiory. W trakcie zajęć dzieci poznają charakterystyczne konstelacje nieba zimowego oraz dla utrwalenia ich kształtu odtworzą je różnymi metodami. Dowiedzą się także jak odnaleźć na nocnym niebie Gwiazdę Polarną. Dzieci będą miały też okazje wykorzystać swą wyobraźnię tworząc własne konstelacje.

Przeglądarka konstelacji / 6-10 lat

Czy można zobaczyć gwiazdozbiory w ciągu dnia i to w swoim domu? Można, wystarczy zrobić „przeglądarkę konstelacji”. Na zajęciach dzieci wykonają  taką przeglądarkę i dzięki niej będą mogły w domowych warunkach o każdej porze dnia zobaczyć swoją ulubioną konstelację.

Niezwykłe zabawki / 6-10 lat

W sklepach jest ogromny wybór zabawek, ale okazuje się, że samodzielnie też można zrobić ciekawe zabawki. Na zajęciach dzieci wykonają kilka prostych zabawek oraz poznają mechanizmy ich działania. Będą to: balansujący motyl, lewitująca kulka oraz zwierzątko na sznurku.

Kosmiczne katastrofy / 12+ lat
Co znajduje się wokół nas, co nam zagraża? Możemy poznać historię kosmicznych spotkań, dowiedzieć się jak obserwować i gdzie zdobyć informacje o kosmicznych gościach, a nawet przyjrzeć się im z bliska i poszukać wśród kamieni z naszego otoczenia.


Mój pierwszy teleskop / 12+ lat
Z czego składa się każdy teleskop? Jak powstają obrazy dalekich obiektów kosmicznych? Dlaczego jedne mają soczewki, a inne używają zwierciadeł? Dlaczego te najlepsze muszą być takie duże? Będziesz miał okazję zbudować prawdziwy teleskop i sprawdzić jego działanie.


Jak działa obrotowa mapa nieba? / 12+ lat
Do czego służy obrotowa mapa nieba? Z jakich części się składa i jak działa? Jak ją obsługiwać i jakie informacje z niej możemy uzyskać? To pytania na które będziemy się starać odpowiedzieć na tych warsztatach.


Zbudujmy sobie zegar słoneczny / 12+ lat
Jak dawniej radzono sobie z pomiarem czasu? Jak zbudowany jest zegar słoneczny i jak taki zegar mierzy czas? Zbudujemy prosty zegar, który będziesz mógł zabrać do domu i wypróbować go w pogodny dzień.


Orientacja na nocnym niebie  / 12+ lat
Uczestnicy nauczą się określać kierunki stron świata za pomocą gwiazd, poznają najpopularniejsze gwiazdozbiory i metody ich szybkiego odnajdywania na niebie. Poznają też ciekawe obiekty w tych konstelacjach, których dostrzeżenie nie wymaga żadnego sprzętu. Dowiedzą się też jak wybrać miejsce obserwacji i jak się do nich przygotować.

Newsletter

zapisz się do newslettera