Strona główna

Wieczory z Uranią - Pod niebem Krakowa o fundamentach rewolucji kopernikańskiej

Wieczory z Uranią - Pod niebem Krakowa o fundamentach rewolucji kopernikańskiej

Zapraszamy serdecznie na kolejne w Roku Kopernika spotkanie, w ramach "Wieczorów z Uranią". 31 marca naszym gościem będzie Mariusz Meus, technik geodeta, popularyzator nauki, przewodniczący geodezyjnej akcji edukacyjnej "Honorowy Południk Krakowski", członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich, pracownik Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych zbiorów sztuki w Krakowie. Dzięki wszechstronnej wiedzy prelegenta, z łatwością przeniesiemy się do Krakowa czasów Kopernika.

"Mikołaj Kopernik zazwyczaj kojarzony jest z Toruniem i Fromborkiem, ale - jak sam pisał - to Kraków był dla niego "nauki siedliskiem". Tam też należy szukać niezwykłych i mało znanych podwalin rewolucji kopernikańskiej; sięgających prehistorii astronomii na ziemiach polskich. Także w Krakowie znajdziemy bogate dziedzictwo Kopernika, w postaci 450 lat tradycji astronomicznej pod Wawelem, w ostatnich latach upamiętnianej w szczególny sposób...Zapraszam na wędrówkę śladami astronomii, pod niebem Krakowa!"

Prelekcja odbędzie się 31 marca 2023 roku na dużej sali Planetarium, o godz. 18. Bilet wstępu 1 zł. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja.

Newsletter

zapisz się do newslettera