Strona główna

Niespokojny wszechświat

Niespokojny wszechświat

Film The Hot and Energetic Universe prezentuje za pomocą wciągających wizualizacji i prawdziwych obrazów, osiągnięcia współczesnej astronomii, najbardziej zaawansowane obserwatoria naziemne i orbitalne, podstawowe zasady promieniowania elektromagnetycznego i zjawiska naturalne związane z Astrofizyką wysokiej energii.

Astrofizyka wysokich energii odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu Wszechświata. Promieniowanie to ujawnia procesy zachodzące w gorącym i gwałtownym Wszechświecie. Analizie poddawany jest również gorący gaz w gromadach galaktyk, które są najbardziej masywnymi obiektami we Wszechświecie. Sonduje również gorący gaz gromadzący się wokół supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk. Wreszcie, promieniowane o wysokiej energii dostarcza ważnych informacji o naszej Galaktyce, gwiazdach neutronowych, pozostałościach po supernowych i gwiazdach podobnych do naszego Słońca, które emitują znaczne ilości wysokoenergetycznego promieniowania. Europa odgrywa wiodącą rolę w badaniach nad astrofizyką wysokoenergetyczną. Misje XMM-Newton i Integral prowadzą eksplorację Wszechświata promieniowaniem rentgenowskim i gamma.
Misja ESA ATHENA, która zostanie uruchomiona w 2028 roku, będzie zawierała najczulszy teleskop rentgenowski w historii i będzie okrętem flagowym wszystkich misji badających Wszechświat w promieniach rentgenowskich.

 

Czas trwania: 43min / Seans poprzedza pokaz wprowadzający

Wiek: 10+

Wersja językowa: PL, EN

Newsletter

zapisz się do newslettera