Seans filmowy:Co się stało z kalendarzem

  • Data2018-01-13
  • Godzina16:00
  • Czas trwania30 min
REZERWUJ

Co się stało z kalendarzem?

Odpowiedź na to pytanie starają się znaleźć bohaterowie filmu – Papa Gregor i Lilius, którym towarzyszy świetlny zajączek. Aby rozwikłać zagadkę, wyruszają w niezwykłą podróż w czasie do czerwonej krainy. Tam spotykają pewnego jegomościa, który pomoże im w rozwiązaniu problemu z przebiegłymi gnomami i kalendarzem. Kim jest tajemniczy jegomość? Jak zakończy się ta niezwykła historia?
O tym w najnowszym filmie animowanym, zrealizowanym w technologii fulldome w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. „Co się stało z kalendarzem?” to opowieść dla wszystkich, którzy lubią używać wyobraźni i bawić się słowem.
– Czego jeszcze potrzeba do takiej podróży, Papo Gregorze?– spytał Lilius
- Zupełnie zwyczajnej ławki, pełni Księżyca, mojej wiedzy i twojej wyobraźni. No i może jeszcze paru fikołków.– usłyszał odpowiedź
Recepta na realizację filmu jest podobna. Gdy się wykona parę fikołków, to niemożliwe staje się możliwe. Pomysł na realizację filmu zrodził się po przeczytaniu tekstu bajki autorstwa Agaty Grzegorczyk-Wosiek. Jako pierwsze powstały rysunki postaci, a następnie całe sceny, które trzeba było dostosować do wymagań sferycznego ekranu planetarium. Kolejnym etapem była praca nad animacją oraz przygotowanie warstwy dźwiękowej filmu. Pracownicy Działu Astronomicznego weszli w role lektorów i użyczyli głosów bohaterom opowieści. Na koniec został jeszcze tylko montaż i bajkę można było uznać za gotową.
Brzmi łatwo, ale wymagało niemal dwóch lat żmudnej pracy i zmagania się z całkiem nowymi wyzwaniami i ograniczeniami. Bajka została stworzona własnymi siłami,  przy wsparciu przychylnych osób, przez pięcioosobowy zespół pracowników Planetarium. W związku z czym, nierzadko pojawiały się bariery sprzętowe czy konieczność umiejętnego podziału czasu między pracę nad produkcją a bieżącą obsługą i codziennymi obowiązkami.  Pomimo przeciwności, w osiągnięciu celu pomogły wiara w powodzenie,  zwykła radość płynąca z tworzenia, wyobraźnia i… fikołki.

Film zrealizowano na podstawie bajki
Agaty Grzegorczyk-Wosiek  "365 - Co się stało z kalendarzem?"
Bajka powstała w ramach Stypendium Kulturalnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Film powstał dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK im. Stefana Bryły

Scenariusz i reżyseria:
Magdalena Pilska-Piotrowska

W nagraniu udział wzięli:
Lilius - Joanna Zuśka
Papa Gregor - Andrzej Pilski
Mikoko, Zając - Leszek Błaszkiewicz

Solo wokalne:
Elżbieta Mierzyńska
Muzyka i instrumentarium:
Andrzej "Andymian" Mierzyński

Ilustracje:
Katarzyna Kamińska.
Sceny 3D:
Krzysztof Zaskórski
Animacje:
Dariusz Prokopczuk

Montaż i realizacja dźwięku:
Robert Orłowski

Produkcja
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
2017

TRAILER