• Obserwatorium
  • - 26.01.2020 -
  • - brak seansów -

Zapraszamy na odczyt

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne serdecznie zaprasza młodzież i dorosłych na cykl odczytów. Odczyty odbywają się od października do końca kwietnia w piątki o godzinie 17:00 w Planetarium.

W najbliższy piątek tj. 22 listopada 2019 r. zapraszamy na odczyt dr Magdaleny Polińskiej z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „O kobietach patrzących w niebo”.

Wstęp za symboliczne 1 zł.

 

Streszczenie wykładu:

"O KOBIETACH PATRZĄCYCH W NIEBO"

Rola naukowca pioniera niekiedy jest trudna, a taka sama rola lecz w przypadku kobiet przez wiele wieków była dodatkowo utrudniona.
Historia astronomii jednak bardzo wiele zawdzięcza kobietom, które swoim uporem, fascynacją Kosmosem i chęcią znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania na zawsze zapisały się na jej kartach. Już w czasach starożytnych były kobiety, które zajmowały się astronomią.
W wieku XIX pracowały już zawodowo tworząc na przykład klasyfikację widmową, jak to miało miejsce w przypadku słynnej grupy “Komputera Harvardzkiego”. A w XX wieku dokonywały przełomowych odkryć w dziedzinie galaktyk i pulsarów, nie bały się również takich wyzwań jak lot w przestrzeń kosmiczną. Podczas wykładu przybliżę kilka sylwetek niezwykłych kobiet, które na zawsze zmieniły naszą wiedzę o ciałach niebieskich i rządzącymi nimi prawami.

powrót