Zapraszamy na odczyt

Zapraszamy w najbliższy piątek o godz. 17:00 na Wieczór z Uranią, w ramach którego mgr Edith J-Pilska opowie o historii refraktora Sendtnera.

Wystarczy iskra - aby powstał ogień, i płonął przez jakiś czas...Tak też bywa w świecie nauki, sztuki, literatury...tylko, że w tym przypadku tą iskrą jest osoba o nieprzeciętnych zdolnościach i umiejętnościach, pragnieniu odkrywania tajemnic czy to otaczającego ją świata i jego najodleglejszych rejonów, czy też poznawania tonących w zamierzchłych czasach dziejów cywilizacji, o których do dziś jeszcze niewiele jest wiadomo...Dzieje lunety Sendtnera - instrumentu od 1904 roku do 1945 znajdującego się na wieży szkoły Realhochschule zu St. Petri und Pauli - są tego dowodem i przedmiotem tej prezentacji i to przynajmniej z trzech powodów:
1.) W roku 1938 była głównym instrumentem miejskiego obserwatorium, jakim stało się dotychczasowe szkolne obserwatorium i obserwacje wykonywane tym instrumentem przez m.in.dr. K. Liebermanna, ówczesnego dyrektora szkoły, były na tyle cenne, że znalazły się w do dzisiaj ważnym wydawnictwie astronomicznym - Astronomische Nachrichten.
2.) Instrument znalazł się w Obserwatorium Warszawskim pozyskany po zakończeniu II Wojny Światowej przez jego pierwszego powojennego dyrektora - dr. Jana Gadomskiego i przed zorganizowaniem obserwatorium w Ostrowiku spełniał funkcję głównego instrumentu, szczególnie wykorzystywanego przez dc.dr. Macieja Bielickiego i studentów.
3.) Po wędrówce do Grudziądza i znalezieniu się we Fromborku - stanowi obecnie jeden z najpiękniejszych instrumentów (po renowacji) w Parku Astronomicznym Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

powrót