Zapraszamy na odczyt

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie pod gwiazdami. Odczyt poprowadzi dyrektor olsztyńskiego Planetarium dr Jacek Szubiakowski, a tematem będzie "Astronomia w Niepodległej".

"W będącej pod zaborami Polsce nieprzerwaną działalność utrzymywały jedynie obserwatoria w Krakowie, w Warszawie i we Lwowie. Astronomia obserwacyjna zajmowała się przede wszystkim pomiarami pozycyjnymi i ciałami Układu Słonecznego. Wkrótce po odzyskaniu niepodległości nastąpiło znaczące ożywienie powstawały nowe ośrodki astronomiczne na reaktywowanym Uniwersytecie Wileńskim oraz na nowo utworzonym uniwersytecie w Poznaniu. Wprowadzano nowoczesne metody obserwacji fotometrycznych i spektroskopowych. Usytuowano nowe obserwatoria z dala od ośrodków miejskich. Obserwatorium w Krakowie zorganizowało stację obserwacyjną Lubomir na Łysinie w pobliżu Myślenic, a w 1938 r. zaczęło funkcjonować na szczycie Popa Iwana w Karpatach Wschodnich, Obserwatorium Meteorologiczno-Astronomiczne im. Józefa Piłsudskiego, zbudowane przez astronomów warszawskich.


14.12.2018r. (piątek), godz. 17:00, sala odczytowa Planetarium


Odczytowi będzie towarzyszyła wystawa "Astronomia w Niepodległej".


Wydarzenie zrealizowane z dofinansowania ze środków Gminy Olsztyn w ramach zadania publicznego: "Organizacja ważnych wydarzeń kulturalnych".

 

 

Wstęp za symboliczną złotówkę - miejsca można rezerwować pod poniższym linkiem: https://rezerwacje.planetarium.olsztyn.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=47562&d=3

 

 

powrót