Nowy film - "Niesamowite Słońce"

"Niesamowite Słońce" to 11 minutowy film wyprodukowany przez Obserwatorium i Planetarium w Brnie, który będziecie Państwo mogli obejrzeć wybierając się do naszego Planetarium na seans. Projekcja będzie poprzedzała aktualnie wyświetlane tytuły (poza Kaluoka'hina oraz Ziemia, Księżyć i Słońce). Zapraszamy! 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Incredible Sun / Niesamowite Słońce

 

 

W każdej sekundzie Słońce emituje milion razy więcej energii niż cały świat zużywa w ciągu roku. Skąd bierze się tak ogromna ilość energii?

Poznaj naszą gwiazdę dzięki niezwykłym timelapsom. Dzięki zdjęciom wykonanym przez Solar Dynamics Obserwatory i przetworzonym przy użyciu zaawansowanych metod matematycznych, doświadczysz prawdziwej natury Słońca i odkryjesz, że jest o wiele bardziej niespokojne niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Aktywność słoneczna, wyrażająca się przez olbrzymie wybuchy, plamy słoneczne i koronalne wyrzuty materii, oddziałuje na naszą planetę, wywołując imponujące zorze polarne ale także uszkadzając sieci przesyłowe i komunikację satelitarną. Czy jest się czego obawiać?

ZWIASTUN

powrót